3 NİSAN'DA SEN NELER YAPABİLİRSİN?

EYLEMLERE DESTEK VER

Tüm dünyada sağlığımız için ve birlikte yaşadığımız insanlara duyduğumuz sorumluluktan dolayı daha dikkatli olmamız gereken bir süreç yaşıyoruz. Şu anda nasıl bir sağlık krizinin ortasındaysak ve bu krizi atlatmak için dayanışma içerisinde acil eyleme geçilmesi gerekiyorsa iklim krizine karşı da harekete geçmemiz gerekiyor. Bu, hem kendimize, hem çocuklarımıza hem de gezegendeki tüm yaşama karşı bir sorumluluğumuz. Bu yüzden 3 Nisan’da gerçekleşecek 5. Küresel İklim Grevi’ni sokaklardan dijital ortama taşıyoruz. Hep birlikte Türkiye’nin ilk büyük Dijital İklim Grevi’nde buluşuyoruz ve seni de bunun bir parçası olmaya çağırıyoruz.


Öğrenciler tarafından başlatılan bu harekette yetişkinlere de bu eylem çağrısını dinlemek ve büyütmek düşüyor. Çevrendeki gençlerin kaygılarını ve umutlarını, eylemlerden canlı görüntüleri sosyal medya hesaplarının üzerinden #3NisanİklimGrevi, #BuEvdeGrevVar #DijitalİklimGrevi ve #FridaysforFuture etiketleriyle paylaşabilirsin.

Eğer bir ebeveyn, bir vasi isen, çocuklarının talep ettiği takdirde eyleme geçmelerine izin verdiğini açıkça belirtebilir, onlara destek olabilirsin.

SİZE EN YAKIN İKLİM GREVİ NEREDE?

harita yükleniyor - lütfen bekleyin...

Sıfır Gelecek Eylem/Etkinlik: 39.078908, 36.342773

3 Nisan günü gerçekleştirmek istediğiniz etkinliği iletişim formunu doldurarak bize bildirin. Biz de sizin için haritaya ekleyelim ve daha çok kişiye duyulmasını sağlayalım.

 
 

SOSYAL AĞINI HAREKETE GEÇİR

İklim grevlerine destek vermeleri için kendi sosyal ağını harekete geçirebilirsin. Parçası olduğun dernekleri, kurumları, platformları, arkadaşlarınla, eşinle dostunla haberleştiğin whatsapp gruplarını düşün. Bu ve benzeri yerlerde iklim krizini ve İklim Acil Durumu talep eden gençlerin hareketini gündeme getirebilirsin. Şayet kendi yerelinde bir etkinlik gerçekleşmiyorsa hep birlikte 20 Eylül’de bir basın açıklaması gerçekleştirebilir veya gençleri desteklediğinizi gösteren kendi pankartlarınızla toplu bir fotoğraf çekimi yaparak #3NisanİklimGrevi, #BuEvdeGrevVar #DijitalİklimGrevi ve #FridaysforFuture etiketleriyle sosyal medya üzerinden paylaşabilirsin.

Şayet bir etkinlik gerçekleştiriyorsan Sıfır Gelecek Kampanyası’yla iletişime geçmeyi unutma! Biz de harita üzerine etkinliğini ekleyelim, etkinliği sosyal medya hesaplarımız üzerinden paylaşalım!

Belki de senin veya arkadaşlarının medyada, bir internet portalında veya radyoda tanıdığı bir muhabir, bir programcı vardır. Onlardan iklim aktivisti gençlerin eylem ve etkinliklerini haber yapmalarını isteyebilirsin. Ayrıca yerel karar alıcılara, siyasetçilere ulaşarak gençleri açıklamalarıyla desteklemelerini talep edebilirsin.

Buraya tıklayarak yerel yönetimler 3 Nisan kapsamında neler yapabilirler dosyamıza göz atabilirsin

Eğer hali hazırda iklim kampanyası yürüten bir grubun içinde yer alıyorsan hareketi sürdürmek için 3 Nisan'a nasıl katılabileceğinizi düşünün. Gerçekleştireceğiniz etkinlikte gençlerin çağrısına yanıt verdiğinizi vurgulayabilir, Sıfır Gelecek kampanyasının taleplerinin altını çizebilirsiniz.

ÇAĞRIYI YAYGINLAŞTIR

Sosyal medyada sadece bir tuşla 3 Nisan çağrısını yaygınlaştırabilir, sohbetlerinde gençlerin hareketini anlatabilir, iklim aktivistlerini desteklemekteki ahlaki yükümlülüğümüzü vurgulayabilirsin. Kullanabileceğin içeriklere ulaşmak için Sıfır Gelecek kampanyasının sosyal medya hesaplarına göz atabilirsin:

İŞ YERİNDE HAREKETE GEÇ

Şayet iş yerindeysen ve gençlerin yanına ulaşamıyorsan, öğlen arasında iş yerinin önünde arkadaşlarınla önceden hazırladığın pankartı açabilir, bir açıklama yaparak bunu sosyal medyadan#3NisanİklimGrevi, #BuEvdeGrevVar #DijitalİklimGrevi ve #FridaysforFuture etiketleriyle paylaşabilirsin. Ayrıca buraya tıklayarak çıktısını alabileceğin görsel örneklerine ulaşabilir, bu görselleri iş yerinde uygun yerlere asabilir, sosyal medyadan aynı etiketlerle paylaşımlarda bulunabilirsin.

Şayet bir işverensen, yanında çalışanların 3 Nisan'da gerçekleşecek eylemlere destek vermesinin yolunu açabilirsin.

SOSYAL MEDYA ETİKETLERİ

#3NisanİklimGrevi, #BuEvdeGrevVar #DijitalİklimGrevi ve #FridaysforFuture

Paylaşımlarda etiketleyebileceğin Twitter kurum hesapları

Her türlü soru ve öneriniz için: sifirgelecek gmail.com

Sıfır karbon gelecek için
3 Nisan'da
Bir arada olmak dileğiyle