20 EYLÜL’DE SEN NELER YAPABİLİRSİN?

EYLEMLERE DESTEK VER

20 Eylül Cuma günü iklim krizinin aciliyeti karşısında hem karar alıcılara seslenmek hem de toplumda farkındalığı artırmak için eylemler / etkinlikler / grevler düzenlenecek. Gezegenimiz, geleceğimiz çöküşe doğru sürüklenirken hayatın olağan akışında devam edilemeyeceğinin vurgulanacağı bu günlerde, gençlerin arzusu, yalnız olmadıklarını görmek, kitle desteğini yanlarında hissetmek. İstanbul’daki eylem noktaları 14.00’da Kadıköy İskelesi’nde gerçekleşecek kitlesel basın açıklaması (Kadıköy’de Eminönü vapurlarının kalktığı yer) ile 16.00’da Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleşecek konserler, atölyeler olacak. İstanbul dışında Türkiye’nin farklı illerinde de gerçekleşecek etkinlikleri takip etmek için aşağıdaki haritadan sana en yakın iklim grevinin nerede olacağına bakabilirsin.

Katıldığın etkinliklerde yetişkinlerin rolünün eylem çağrısını dinlemek ve büyütmek olduğunu unutma. Çevrendeki gençlerin kaygılarını ve umutlarını, eylemlerden canlı görüntüleri sosyal medya hesaplarının üzerinden #20EylülİklimGrevi, #iklimiçinbirleş #BiliminArkasındaBirleş ve #FridaysforFuture etiketleriyle paylaşabilirsin.

Eğer bir ebeveyn, bir vasi isen, çocuklarının talep ettiği takdirde eyleme geçmelerine izin verdiğini açıkça belirtebilir, onlara destek olabilirsin.

SİZE EN YAKIN İKLİM GREVİ NEREDE?

harita yükleniyor - lütfen bekleyin...

Sıfır Gelecek Eylem/Etkinlik: 39.078908, 36.342773

20 Eylül günü gerçekleştirmek istediğiniz etkinliği iletişim formunu doldurarak bize bildirin. Biz de sizin için haritaya ekleyelim ve daha çok kişiye duyulmasını sağlayalım.

 
 

SOSYAL AĞINI HAREKETE GEÇİR

İklim grevlerine destek vermeleri için kendi sosyal ağını harekete geçirebilirsin. Parçası olduğun dernekleri, kurumları, platformları, arkadaşlarınla, eşinle dostunla haberleştiğin whatsapp gruplarını düşün. Bu ve benzeri yerlerde iklim krizini ve İklim Acil Durumu talep eden gençlerin hareketini gündeme getirebilirsin. Şayet kendi yerelinde bir etkinlik gerçekleşmiyorsa hep birlikte 20 Eylül’de bir basın açıklaması gerçekleştirebilir veya gençleri desteklediğinizi gösteren kendi pankartlarınızla toplu bir fotoğraf çekimi yaparak #20EylülİklimGrevi, #BiliminArdındaBirleş ve #FridaysforFuture etiketleriyle sosyal medya üzerinden paylaşabilirsin.

Şayet bir etkinlik gerçekleştiriyorsan Sıfır Gelecek Kampanyası’yla iletişime geçmeyi unutma! Biz de harita üzerine etkinliğini ekleyelim, etkinliği sosyal medya hesaplarımız üzerinden paylaşalım!

Belki de senin veya arkadaşlarının medyada, bir internet portalında veya radyoda tanıdığı bir muhabir, bir programcı vardır. Onlardan iklim aktivisti gençlerin eylem ve etkinliklerini haber yapmalarını isteyebilirsin. Ayrıca yerel karar alıcılara, siyasetçilere ulaşarak gençleri açıklamalarıyla desteklemelerini talep edebilirsin.

Buraya tıklayarak yerel yönetimler 20 Eylül kapsamında neler yapabilirler dosyamıza göz atabilirsin

Eğer hali hazırda iklim kampanyası yürüten bir grubun içinde yer alıyorsan hareketi sürdürmek için 20 Eylül’e nasıl katılabileceğinizi düşünün. Gerçekleştireceğiniz etkinlikte gençlerin çağrısına yanıt verdiğinizi vurgulayabilir, Sıfır Gelecek kampanyasının taleplerinin altını çizebilirsiniz.

ÇAĞRIYI YAYGINLAŞTIR

Sosyal medyada sadece bir tuşla 20 Eylül çağrısını yaygınlaştırabilir, sohbetlerinde gençlerin hareketini anlatabilir, iklim aktivistlerini desteklemekteki ahlaki yükümlülüğümüzü vurgulayabilirsin. Kullanabileceğin içeriklere ulaşmak için Sıfır Gelecek kampanyasının sosyal medya hesaplarına göz atabilirsin:

İŞ YERİNDE HAREKETE GEÇ

Şayet iş yerindeysen ve gençlerin yanına ulaşamıyorsan, öğlen arasında iş yerinin önünde arkadaşlarınla önceden hazırladığın pankartı açabilir, bir açıklama yaparak bunu sosyal medyadan #20EylülİklimGrevi, #BiliminArdındaBirleş ve #FridaysforFuture etiketleriyle paylaşabilirsin. Ayrıca buraya tıklayarak çıktısını alabileceğin görsel örneklerine ulaşabilir, bu görselleri iş yerinde uygun yerlere asabilir, sosyal medyadan aynı etiketlerle paylaşımlarda bulunabilirsin.

Şayet bir işverensen, yanında çalışanların 20 Eylül’de gerçekleşecek eylemlere destek vermesinin yolunu açabilirsin.

SOSYAL MEDYA ETİKETLERİ

#20EylülİklimGrevi, #BiliminArdındaBirleş, #FridaysforFuture

Paylaşımlarda etiketleyebileceğin Twitter kurum hesapları

WEB SİTENDEN DUYUR

Aşağıdaki kodu sitene ekleyerek web sitenin altında bir banner gözükmesini sağlayabilirsin. Bu alan 20 Eylül günü tüm sayfayı kaplayacak. 20 Eylül'den önce nasıl gözükeceğini görmek için tıkla. 20 Eylül'de nasıl gözükeceğini görmek için buraya tıkla.


Her türlü soru ve öneriniz için: sifirgelecek gmail.com

Sıfır karbon gelecek için
20 Eylül’de
Bir arada olmak dileğiyle