• Samra Samer
  Greta Thunberg süper kahramanların gerçek olduğunu kanıtladı. Meğer kaslı, pelerinli ya da asalı falan değillermiş. Çocukmuş hepsi.
  Samra Samer
  Fridays For Future Dalyan
 • Atlas Sarrafoğlu
  Bir anda petrolden vazgeçmek mantıklı gelmiyor mu? Ya da tüketme şeklimizi değiştirmek sizi korkutuyor mu? Tamam o zaman vazgeçmeyelim. Dinazorlardan da hızlı bir şekilde sonumuzu getirmeye devam edelim. Kaplumbağaları, barışı, sonbahar havasını, piknik yapmayı, huzurlu bir şekilde evimizde uyumayı, pandaları, kum zambağını ve adaleti unutalım.
  Atlas Sarrafoğlu
  Fridays For Future İstanbul
 • Deniz Çevikus
  Bu, tüm canlı türlerinin sekizde birinin, bizim yarattığımız ve durdurmak için hiçbir şey yapmadığımız iklim değişikliği nedeniyle yeryüzünden silinme tehlikesiyle karşı karşıya olması demek. Ayrıca bu canlı türlerinin yok olması ekosistemi doğrudan etkileyecek ve başka canlı türlerinin yok olmasını da tetikleyecek. Bu yok oluş sırası bize, insanlara da gelecek, tabii eğer bu gidişi durdurmak için hiçbir şey yapmamaya, aksine hızlandırmaya devam edersek.
  Deniz Çevikus
  Fridays For Future
 • Selin Gören
  Bizler liseliler olarak artık yalnızca farkındalık yaratmak istemiyoruz, değişim istiyoruz ve değişim için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Bunu bir sorumluluk olarak görüyorum evet çünkü yıllar sonra çocuğum “Anne neden hakkım olan temiz hava için, yaşanabilir bir dünya için mücadele etmedin?” dediğinde ona verecek bir cevabım olsun istiyorum.
  Selin Gören
  Fridays For Future Istanbul
 • Yağmur Ocak
  12 yıl geçtikten sonra Dünya’nın giderek daha da kötü bir hal aldığını göreceksiniz, bunu düzeltmek isteyeceksiniz fakat iş işten geçmiş olacak. Daha sonra pişman olmamak, çocuklarınızın geleceğiyle oynamamak için lütfen harekete geçin.
  Yağmur Ocak
  Fridays For Future Istanbul
 • Ece Doğa Bayraktar
  Hani yaşımız küçük diye bizi dinlemiyorsunuz peki ya bilim insanlarını, yok oluş isyancılarını ve milyonlarca eylem yapan insanları da mı umursamıyorsunuz? O kadar düşüncesiz misiniz? Sonunda pişman olacağımız bir yolda sürükleniyoruz, o yolda iki tane ayrım var biri kestirme ve yok oluşa gidiyor öbürü zorlu ama güzel bir geleceğe gidiyor. Siz aslında sadece kendi geleceğinizle değil bütün canlıların geleceğiyle oynuyorsunuz ve hepimizin yüzünden her gün 200 canlı türü yok oluyor.
  Ece Doğa Bayraktar
  Fridays For Future Istanbul
 • Atlas Sarrafoğlu
  İklim değişikliği yüzünden seller, hortumlar, kasırgalar sıklaşıyor. Aşırı sıcak havalar yüzünden barajlar kuruyor. Bitkiler azalıyor. Bunu siz yarattınız! İklim değişikliğine yol açan kömürü siz yaktınız. Petrolü siz kullandınız. Ormanları siz büyükler kestiniz. Denizleri biz çocuklar kirletmedik. Balinaların karnındaki plastikleri biz denize atmadık. Betondan binaları biz çocuklar dikmedik
  Atlas Sarrafoğlu
  Fridays For Future İstanbul

#2030daben

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından 2018’de hazırlanan bilimsel rapor sıcaklık artışının, endüstri öncesi döneme göre 1,5 C ile sınırlandırılmasının aciliyetini ortaya koyuyor. 6000’in üzerinde bilimsel çalışmanın incelenmesi sonucunda hazırlanan ve 195 ülkenin onayına sunulan raporda iklim krizinin önüne geçmek için 2030 yılına kadar karbon emisyonlarının sıfıra indirilmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Peki biz 2030 yılında nasıl bir gelecek istiyoruz?