Hattat Holding önünde eylem yapıldı: Bartın için, iklim için termik santrale hayır!

Bartın / Amasra’da on yılı aşkın süredir termik santral kurmak için çalışmalarda bulunan ve bu sebeple başta Bartın Platformu olmak üzere, yaşam savunucularının büyük tepkisini çeken Hattat Holding önünde Cuma günü bir protesto gerçekleştirildi. İklim krizine karşı Sıfır Gelecek adında bir kampanya yürüten aktivistler aynı zamanda 20 Eylül küresel iklim grevine çağrı yaptılar.

Geçtiğimiz Şubat ayında Danıştay 6. Daire, Hattat Holding’in Amasra’ya termik santral kurmak için aldığı ÇED olumlu kararını bir kez daha bozmuş, Zonguldak İdare Mahkemesi de 20 Ağustos’ta termik santralin kömür hazırlama tesisi için verilen ÇED olumlu kararını iptal etmişti. İklim aktivistleri, hukuksal gelişmelere rağmen termik santral kurma isteğinden vazgeçmeyen Hattat Holding’in İstanbul’da bulunan ofisi önünde Cuma günü bir araya geldi. Şirketin önüne “İklim Suç Mahalli” şeridi çeken aktivistler “Bartın için, iklim için termik santrale hayır!” pankartı açtılar.

Pankart önünde açıklama yapan aktivistler, iklim krizi çağında yeni termik santral çalışmalarına başlanmaması gerektiğini, havayı, suyu, toprağı, yaşamı zehirleyen çalışır durumdaki termik santrallerin de bir an önce kapatılmaları gerektiğini söylediler. Türkiye dahil dünyanın dört bir yanında gençlerin eylemleriyle herkesi iklim için bir an önce harekete geçmeye davet ettiklerini belirten aktivistler, Bartın Platformu’nun gelecek nesiller için mücadelesini selamladılar. Son olarak “Ya sıfır karbon gelecek, ya sıfır gelecek!” diyen aktivistler, herkesi 20 Eylül’de gerçekleşecek küresel iklim grevine destek vermeye çağırdılar.