İzmir iklim grevine hazırlanıyor

Kaynak: BirGün
Tarih: 05.08.2019

Dünyada iklim krizine dair hükümetlerin etkili adımlar atması için her geçen gün daha fazla insan bir araya gelirken, Türkiyeli iklim aktivistleri de bu küresel harekete destek veriyor.

Gezeginimiz için iklim krizi geri döndürülemez sonuçlarıyla birlikte artık kapıda. Artık dünyanın birçok yerinden her gün daha fazla felaket haberi geliyor ve çevre örgütleri Türkiye’nin iklim krizinden muaf olmayacağı yönünde uyarılar yapıyor. Dünyada iklim krizine dair hükümetlerin etkili adımlar atması için her geçen gün daha fazla insan bir araya gelirken, Türkiyeli iklim aktivistleri de bu küresel harekete destek veriyor.

İzmirli aktivistler, 7 Ağustos’ta İzmir Tabip Odası’nda bir araya gelecek. Saat 18’de başlayacak toplantının amacıysa, 20 Eylül’de dünya çapında yapılacak iklim grevine kadar farkındalığı artırmak.

‘Greta’nın başlattığı hareket çok önemli’
Sıfır Gelecek isimli İzmirli iklim aktivistleri de Hükümetler Arası İklim Paneli’nden (IPCC) yapılan uyarıyı hatırlattı: “Krizi önlemek için dünyamızın artık 12 yılı kaldı. Aksi takdirde bizi geri döndürülemeyecek; içinde açlığın, susuzluğun, sefaletin ve yeni göç akınlarının olacağı bir kaos bekliyor. Şirketlerin kârı uğruna sayısı on milyarları bulan tüm canlıların hayatlarının hiçe sayılmasına karşı biz de harekete geçeceğiz.”

Yapıılan çağrıda ayrıca, geçtiğimiz aylarda yaptığı eylemlerle adını tüm dünyaya duyuran Greta Thunberg’in başlattığı akıma değinildi ve “Bu hareket sayesinde, başta İngiltere, İrlanda olmak üzere Avrupa’da hükümetleri harekete geçmeye zorlandı. İngiltere iklim krizine karşı olağanüstü hâl ilan etti.” vurgusu yapıldı.

Karbon salınımına karşı son tarih 2030
Buna göre, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de karbon salımını 2030’a kadar sıfıra indirmesi gerekiyor. Türkiye’deki çevre örgütlerinin talebi ise hükümetin ve yerel yönetimlerin iklim konusunda acilen etkili adımlar atması. Sıfır Gelecek isimli organizasyon da 20 Eylül’deki genel greve kadar İzmir’in birçok semtinde, iş yerlerinde ve okullarda farkındalığı artırma çalışmaları yapacak.