Mesajınla karanlığı aydınlat

Hepimiz küresel bir salgınla meşgulken ve birbirimizi bundan korumaya çalışırken, diğer bir tehdit - iklim krizi - arka planda gizlendi ve sanki yokmuşçasına hayatlarımıza devam etmemiz bekleniyor. Oysa ki karar alıcıların, iklim krizinin etkilerini göz ardı etmesi ve onunla mücadelede gereken önlemleri almakta tembellik etmesi, dün ne kadar kabul edilemez ise bugün de o kadar kabul edilemez. Pandemiden dersler çıkarıp, iklim krizine karşı daha da kararlı ve etkili bir şekilde harekete geçmemiz, gezegene ve birbirimize umut olmamız gerekiyor.

2018 yılının Ağustos ayında Greta Thunberg’in önderliğinde başlayan Fridays For Future (FFF - Gelecek İçin Cumalar) hareketi ve bu hareketin aralıksız her cuma günü gerçekleştirdiği iklim grevleri, her bir çocuğun çıkardığı cesaret kıvılcımları olarak tüm dünyada ses getirdi. Bu kıvılcım Türkiye’de de parladı ve FFF Türkiye doğdu. FFF Türkiye, her cuma iklim grevine çıkarak bu mücadeleyi Türkiye’de de örüyor. Şimdi önümüzde 25 Eylül küresel iklim grevi var. FFF Türkiye öncülüğünde planlanan grevin, bu büyük ve umut dolu hareketin bir parçası olmak, 25 Eylül’de ve önümüzdeki grevlerde mesajımızı karanlıkta parlatmaya ne dersiniz?

O halde planı size açıklayayım: Bir kağıda yazdığımız mesajın harflerini keserek çıkaracağız ve karanlık ortamda ışık tutarak yansıtacağız!

İhtiyacınız olan malzemeler:
-Kalem
-Bant
-Kağıt (kalın olmasın)
-Makas ya da maket bıçağı
-Bilgisayar/tablet ekranı (isteğe bağlı)
-Kesme tahtası (isteğe bağlı)
-Işık kaynağı (el feneri, cep telefonu feneri vb.)

Mesajımızın yazdığı kağıttaki harfleri makas ya da maket bıçağı ile keserek çıkarmaya başlıyoruz. Maket bıçağı kullanıyorsanız kesme tahtası üzerinde çalışın ki masanızda sonrasında pişmanlığını duyacağınız kesikler oluşmasın :)

Keserken eliniz kayarsa bazı harflerin parçaları koparsa hiç endişelenmeyin şeffaf bant hayat kurtarıyor. Mesela bizde olduğu gibi ‘R’ harfinin ortası koparsa bantlayın, düzeldiğini göreceksiniz :)

Eğer buraya kadar sorunsuz geldiyseniz tebrikler en zor kısmını geride bıraktınız! Şimdi sıra sihirde! Loş ya da karanlık bir ortamda mesajımızı hazırladığımız kağıt ve ışık kaynağımız ile işe koyuluyoruz… Kendi seçeceğiniz bir yüzeye bir elinizde kağıt diğer elinizde ışık ile oynamaya başlayın ve en beğendiğiniz kompozisyonu fotoğraflayın.
WhatsApp Image 2020-08-10 at 17.40.52 (1)

Tabii ki fotoğraflamak için arkadaşınız ya da ailenizden yardım istemeniz gerekecek. Ne de olsa sevdiklerimizin desteği ile daha güçlüyüz öyle değil mi?
WhatsApp Image 2020-08-10 at 17.40.54

25 Eylül küresel iklim grevini bu fotoğraflar ile donatalım, karanlığı mesajlarımız ile aydınlatalım. Çektiğimiz fotoğrafları sosyal medya hesaplarımızdan paylaşarak ses getirelim! Küresel iklim grevi için hazırladığımız ışıklı dövizlerimize buradan ulaşabilirsin.