25 EYLÜL'DE SEN NELER YAPABİLİRSİN?

EYLEMLERE DESTEK VER

Tüm dünyada sağlığımız için ve birlikte yaşadığımız insanlara duyduğumuz sorumluluktan dolayı daha dikkatli olmamız gereken bir süreç yaşıyoruz. Şu anda nasıl bir sağlık krizinin ortasındaysak ve bu krizi atlatmak için dayanışma içerisinde acil eyleme geçilmesi gerekiyorsa iklim krizine karşı da harekete geçmemiz gerekiyor. Bu, hem kendimize, hem çocuklarımıza hem de gezegendeki tüm yaşama karşı bir sorumluluğumuz.

Bu yüzden sen de başta 25 Eylül Küresel İklim Grevi olmak üzere kendi yerelinde gerçekleşecek eylemleri takip edebilir ve destekleyebilirsin.

Öğrenciler tarafından başlatılan bu harekette yetişkinlere de bu eylem çağrısını dinlemek ve büyütmek düşüyor. Eğer bir ebeveyn, bir vasi isen, çocuklarının talep ettiği takdirde eyleme geçmelerine izin verdiğini açıkça belirtebilir, onlara destek olabilirsin.

Şayet kendi yerelinde bir etkinlik gerçekleşmiyorsa hep birlikte 25 Eylül’de bir basın açıklaması gerçekleştirebilir veya gençleri desteklediğinizi gösteren kendi pankartlarınızla toplu bir fotoğraf çekimi yaparak #İklimAdaletiSosyalAdalettir, etiketiyle sosyal medya üzerinden paylaşabilirsin.

Düzenlediğin ve katılacağın etkinliklerde taleplerimizi sahiplenip yaygınlaştırabilirsin

Eğer bir etkinlik gerçekleştiriyorsan Sıfır Gelecek Kampanyası’yla iletişime geçmeyi unutma! Böylece biz de etkinliği sosyal medya hesaplarımız üzerinden paylaşabilir daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayabiliriz!

SOSYAL AĞINI HAREKETE GEÇİR

İklim grevlerine destek vermeleri için kendi sosyal ağını harekete geçirebilirsin. Parçası olduğun dernekleri, kurumları, platformları, arkadaşlarınla, eşinle dostunla haberleştiğin whatsapp gruplarını düşün. Bu ve benzeri yerlerde iklim krizini ve İklim Acil Durumu talep eden gençlerin hareketini gündeme getirebilirsin.

Belki de senin veya arkadaşlarının medyada, bir internet portalında veya radyoda tanıdığı bir muhabir, bir programcı vardır. Onlardan iklim aktivisti gençlerin eylem ve etkinliklerini haber yapmalarını isteyebilirsin. Ayrıca yerel karar alıcılara, siyasetçilere ulaşarak gençleri açıklamalarıyla desteklemelerini talep edebilirsin.

Eğer hali hazırda iklim kampanyası yürüten bir grubun içinde yer alıyorsan hareketi sürdürmek için 25 Eylül'e nasıl katılabileceğinizi düşünün. Gerçekleştireceğiniz etkinlikte gençlerin çağrısına yanıt verdiğinizi vurgulayabilir, Sıfır Gelecek kampanyasının taleplerinin altını çizebilirsiniz.


ÇAĞRIYI YAYGINLAŞTIR

Sosyal medyada sadece bir tuşla 25 Eylül çağrısını yaygınlaştırabilir, sohbetlerinde gençlerin hareketini anlatabilir, iklim aktivistlerini desteklemekteki ahlaki yükümlülüğümüzü vurgulayabilirsin. Kullanabileceğin içeriklere ulaşmak için Sıfır Gelecek kampanyasının ve Fridays for Future Türkiye sosyal medya hesaplarına göz atabilirsin:


TALEPLERİ SESLENDİR

#İklimAdaletiSosyalAdalettir demek ve İklim Adaleti mücadelesinin sesini yükseltmek için taleplerimizi okuduğun bir video çekip paylaşabilirsin. Çevrendeki kişileri de paylaşıma etiketleyerek onlardan da benzer paylaşımı yapmasını talep edebilirsin. Bunun için tek yapman gereken aşağıdaki bağlantı üzerinden hazırladığımız kılavuza göz atmak.

MESAJINLA KARANLIĞI AYDINLAT

25 Eylül grevlerine destek vermenin bir yolu da mesajımızı karanlıkta parlatmak. Nasıl mı? Bunun için iklim grevine özel hazırladığımız ışıklı dövizleri hazırlayıp, fotoğrafını çekerek sosyal medya üzerinden paylaşabilirsin. Bu fikir ilgini çektiyse aşağıda senin için hazırladığımız kılavuz üzerinden nasıl yapacağına göz atabilirsin:

SOSYAL MEDYA ETİKETLERİ

#İklimAdaletiSosyalAdalettir,

Paylaşımlarda etiketleyebileceğin Twitter kurum hesapları

Her türlü soru ve öneriniz için: sifirgelecek gmail.com

Sıfır karbon gelecek için
25 Eylül'de
Bir arada olmak dileğiyle